czwartek, 17 września 2015

Czystek



Czystek to zioło, któremu są przypisane wyjątkowe właściwości zdrowotne. W Internecie można znaleźć informacje, że jest skuteczny w walce z wszelkimi infekcjami.  Niektórzy przekonują, że wskazaniem do jego stosowania są także alergie, borelioza, a nawet choroby nowotworowe. Czy czystek na pewno posiada tyle właściwości leczniczych?

Oto najważniejsze cechy tego zioła, dzięki którym możemy je przypisać do kategorii roślin prozdrowotnych:

1.       Czystek wzmacnia układ immunologiczny i działa antyoksydacyjnie. Zawiera imponujące ilości polifenoli. Polifenole są związkami fenolowymi, które działają antyoksydacyjnie i wzmacniająco na naszą odporność. Są dobrym „lekiem” na opryszczkę, grypę, drożdżycę, czy boreliozę. Działają w ten sposób że osłaniają komórkę i unieszkodliwiają wolne rodniki- czyli intruza. Jest to poniekąd właściwość także antybiotyczna: bakterie, wirusy czy drobnoustroje „sklejają się” z polifenolami, dzięki czemu nie są w stanie połączyć się z błoną komórkową, którą mogłyby uszkodzić. Tym samym, proces starzenia się organizmu również zostaje opóźniony. Potencjał antyoksydacyjny naparu z czystka jest trzykrotnie wyższy od potencjału antyoksydacyjnego zielonej herbaty. Warto też wiedzieć, że witamina P(która się w czystku znajduje)  jest skuteczniejsza od witaminy C czy E, a w połączeniu z nim podwaja swoją moc.

2.       Czystek nie zawiera substancji psychoaktywnych. W przeciwieństwie do zielonej herbaty, susz czystka nie zawiera teiny, teofiliny, teobrominy. Napar z czystka z powodzeniem może pić każdy: dzieci do trzeciego roku życia, kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby starsze. Jedynie co możemy poczuć po wypiciu naparu z czystka to lekkie uczucie suchości w ustach- efekt działania składników antywirusowych. Ważne, żeby susz czystka pochodził kontrolowanych upraw i składał się niemal w całości z suszonych listków i kwiecia. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie odpowiedni  smak i dawkę dobroczynnych właściwości.

3.       Czystek usuwa metale ciężkie z organizmu. Organizm palaczy oraz osób pracujących w zanieczyszczanym środowisku narażony jest na kumulowanie się rtęci, ołowiu, kadmu. Nadmiar metali ciężkicj w tkankach może grozić zaburzeniem ich pracy i nieprawidłowym rozwojem. Czystek wiąże te toksyczne substancje i usuwa z organizmu. Pamiętajmy jednak, aby sam czystek pochodził z wolnych od zanieczyszczeń upraw, wtedy jego działanie jest najbardziej skuteczne.

4.       Czystek wpływa na higiene jamy ustnej i działa alkalizująco. Działąnie antybakteryjne czystka wpływa również na stan zdrowotny jamy ustnej- niszczy drobnoustroje i ma działanie lekko wybielające. Dlatego warto profilaktycznie przepłukać usta naparem z czystka. Warto wiedzieć, że napar z czystka, podobnie jak inne herbaty ziołowe odkwasza organizm, czyli działa alkalizująco na krew, co jest bardzo wskazane w diecie wysokobiałkowej osób odchudzających się i aktywnych.

5.       Czystek zmienia zapach naszego ciała. Najprawdopodobnie ta właściwość jest spowodowana  umiejętnością usuwania toksyn z organizmu. Najczęściej to one powodują nieprzyjemny zapach naszego potu. Po kilku tygodniach regularnego stosowania czystka, wydzieliny ciała są znacznie łagodniejsze w odbiorze, można więc uznać, że działają lepiej niż antyperspirant, ponieważ rozprawiają się z przykrym zapachem „od wewnątrz”.

Rodzaje czystka. Pod pojęciem czystek kryje się ponad 50 gatunków roślin. Jednak wśród najczęściej uprawianych wymieni a się:
-czystek kreteński- cechą charakterystyczną są różowe kwiaty;
-czystek szary, czystek siwy- kwiaty również są różowe, ale wyróżniają go pomarszczone, jajowate liście;
-czystek lada nowy lub żywicowy- ma białe kwiaty z ciemnym oczkiem
-czystek wawrzynolistny, inaczej czystek laurolistny- ma białe kwiaty z żółtymi środkami



Herbata z czystka, jak przygotować?

Wsyp 1 czubatą łyżkę ususzonych ziół do szklanki, a następnie zalej je wrzącą wodą. Pozostaw do zaparzenia na 5-8 minut. Jeden taki napar można zalewać ok. 3-4 razy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz