poniedziałek, 28 września 2015

Chrupiące- zgoda, ale nie białe !

„Chcesz żyć zdrowo, jedz razowo”- tak najkrócej można by skwintować rozważania na temat wartości odżywczych różnych gatunków pieczywa. A jest co rozważać, bowiem chleb wypieka się od co najmniej 10tysięcy lat, a statystyczny Polak zjada go rocznie 100kg- i wcale nie za dużo, bowiem- zgodnie z zaleceniami dietetyków- powinniśmy każdego dnia zjadać około 300g pieczywa. Wiadomo, że najsmaczniejszy jest chleb czy bułeczka „prosto z pieca”, z lśniącą i chrupiąca skórką. Jednak najsmaczniejszy wcale nie oznacza najzdrowszy. Chleb czerstwy, przynajmniej taki jednodniowy jest najłatwiej strawny.
W codziennej diecie powinniśmy uwzględniać produkty bogate w błonnik, a więc m.in. przetwory zbożowe- kasze, makarony i pieczywo. Zdrowy, zalecany przez lekarzy i dietetyków chleb z pełnego ziarna jest bogaty w witaminy, składniki mineralne i właśnie błonnik, który zmniejsza częstotliwość występowania nieżytu jelit, raka grubego, chorób serca i cukrzycy, a ponadto odpowiedzialny jest z prawidłową przemianę materii. Tych walorów, niestety, nie posiada pieczywo jasne. Ciemne, pełnoziarniste zawiera pięć razy więcej żelaza, magnezu, miedzi i cynku niż pieczywo jasne, ma również sporo witamin z grupy B oraz witaminę E. Te właściwości ma nie tylko chleb, ale i makaron razowy wyrabiany z mąki, która w czasie procesu technologicznego nie została pozbawiona cennych witamin, soli mineralnych i białka. Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania razowego chleba jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz schorzenia wątroby i jelit, gdyż tego rodzaju pieczywo jest kwasotwórcze, więc może powodować wzdęcia.
Zboża, które są najczęściej występującym elementem pokarmowym, obok głównego składnika- czyli skrobi- zawierają białko, tłuszcz, kompleks składników mineralnych, witaminy z grupy B, witaminę E i błonnik pokarmowy. Dlatego pieczywo pełnoziarniste jest ważnym elementem naszej codziennej diety. Warto też wspomnieć, że grupa produktów zbożowych dostarcza organizmowi węglowodany złożone, czyli energię.
Jeśli mówimy o produktach zbożowych, to musimy wspomnieć też o kaszach, które w naszej diecie są jak najbardziej wskazane. Zwłaszcza te powstające z ziaren mało oczyszczonych, niepozbawionych bogatych w witaminy i mikroelementy łusek. Im kasza grubsza i mniej oczyszczona, tym zdrowsza. Podobnie sprawa ma się z ryżem- powinniśmy jeść ten brązowy, który tylko w minimalnym stopniu był poddawany obróbce technologicznej. Biały ryż, bielutka mąka czy kasza manna są wprawdzie bardzo smaczne, ale zdrowia w nich niewiele. Podobnie sprawa ma się z makaronem- najzdrowszy jest ciemny- razowy, z mąki z pełnego przemiału. Poza błonnikiem sporo w nim węglowodanów złożonych zapobiegających wzrostowi cukru we krwi, witamin z grupy B, potasu i żelaza.
Osobną grupę stanowią płatki śniadaniowe, w skład których wchodzą m.in. otręby, czyli „odrzuty” z czyszczenia zbóż. Im więcej w naszym jadłospisie drobniutkich, bardzo oczyszczonych kasz, tym więcej powinno być otrębów bogatych w błonnik- regulujący funkcje układu trawiennego i poziom cholesterolu we krwi- niezastąpiony w profilaktyce nowotworów jelit.

Najbardziej popularne gatunki pieczywa.

Chleb biały
Wypiekany jest z mąki pszennej dobrze oczyszczonej, a czasem nawet wybielanej. Dopuszczalny jest 10-procentowy dodatek mąki z innych zbóż. Zawiera dwa razy więcej wapnia niż chleb pełnoziarnisty, ale mniej błonnika (1,5g w 100g).

Chleb ciemny
Wytwarza się z mąki pszennej pozbawionej części otrąb. Może zawierać naturalny składnik barwiący, np. karmel. Ma mniej składników mineralnych niż pieczywo pełnoziarniste, ale wapnia jest w nim tyle co w jasnym chlebie.

Chleb pełnoziarnisty
Zwany pełno pszennym, wytwarza się z dodatkiem mąki słodowanej i zarodków pszennych. Uważany jest za pieczywo zdrowe, z powodu dużej ilości błonnika (6g w 100g chleba). Zawiera żelazo, cynk, magnez, fosfor i witaminy z grupy B.

Grahamka
Wypiekana jest z pełnego ziarna, z mąki żytnio-pszennej (z przewagą żytniej). Zawiera wiele witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP), witaminę E, cynk, krzem i chrom. Jest w niej niewiele glutenu. Stugramowa bułeczka to około 200kcal i sporo błonnika- ponad 4g.

Bułka z posypką sezamową
To pieczywo z czystej mąki pszennej. Ziarna sezamu zawierają wapń i witaminę E, wzbogacając bułeczki w składniki odżywcze. W sezamie są też kwasy nienasycone, zalecane w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Ziarna mają jednak sporo kalorii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz